Käisin kunagi EKAs ettevalmistuskursustel ja ehtekunstnik, kelle juures olid eriala ettevalmistavad tunnid (tol hetkel fantaseerisin, et mulle sobiks ehtekunstniku eriala), ütles korra lause “Kunstnikul ei ole kunagi õigus” – ma tõesti ei tea, kas see oli tsitaat või ta enda välja mõeldud lause, aga see on siiani meeles iga tööd tehes, kunst või mitte. Selgitus – sellel ei ole tegelikult tähtsust, mida kunstnik mõtles oma tööd tehes, kui see ei jõua selle töö kaudu vaatajani (/kuulajani/kogejani). Tähtis on see, et kunsti tarbijal oleks kunstiga mingi side, tekiks tunne. Kunstnik võib ka mitte midagi mõelda oma tööga ja ainult teine inimene leiab selles enda jaoks tähenduse või naudingu. Ja kunstnik võib hoopis midagi muud mõelda kunsti luues, aga õigus jääb kunsti kogejale mitte kunstnikule.

Kunstnik aga tunneb, et see on oht, et tema töid ei mõisteta ja see on ebaõiglane – vähemalt kui tegu on minusuguse algaja kunstnikuga (Või olen ma üldse kunstnik? Kes on kunstnik ja kes mitte? Kui kunstnik on see, kes saab oma kunstitööde eest raha, siis ma ei ole kunstnik. Kui kunstnik on see, kes teeb kunsti, siis ma olen.) ja seega tahaks väga selgitada töö tagamaid ja sisu. Lisaks olen ma kohutavalt edev ja armastan lisaks maalimisele ka kirjutada (oh, poleks ometi seda kahesust, saaksin tegeleda ainult ühega neist ja jääks piisavalt aega selle ühe jaoks!). Ainult suuliselt ei oska ma veenvalt esineda siiani ja seega peab see siia blogisse jääma.

Niisiis otsustasin, et tutvustan pilte, mis EKA Avatud Akadeemia äsja lõppenud maalilaagris Tiit Pääsukese juhendamisel tehtud said, ükshaaval siin blogis ja ei avalda kahe pildi juttu samal päeval (teen siin ühe erandi ka, aga tol puhul on need kaks pilti ühes jutus, sest nad kuuluvad kokku). Iga pildi kohta kirjutan selle tagamaadest – motiivi otsingust, valiku põhjendustest, sisu tõlgendamisest minu nägemuses jms, mis ma leian olema võimaliku selle pildi lahtimõtestamiseks teha. Et teised kogeksid pilti sarnaselt minule. Et mul oleks kordki õigus. Piltide lood tulevad järgmised (teen nad lingiks, kui avaldan):

Järjekord ei ole mitte töö valmimise järgi (sest mõni neist ei pruugi praegugi veel valmis olla – vat võtan kätte ja kohendan veel) vaid alustamise järgi, sest idee ja põhiline osa on paigas ikkagi alustamise hetkel.

Siin aga tsitaat sellest, kui oli kõigi tööde ülevaatus ja arutelu ning Tiit Pääsuke kommenteeris mind kui osalejat üldiselt. Kuna lindistust ei ole ja jutu lindistus ei oleks nagunii eriti loetav, siis on see kokku selline üks üldistav jutt minu mälu järgi.

Sul on hea omadus teha kõike omamoodi, teistmoodi kui kõik teised. Sa ei lähe kuskile kellegi juurde ja ei tee teise töö pealt maha vaid lähed just omaette nurka, kus mitte keegi ei saa sind eksitada ja ajad seal oma joont. See mulle meeldib, et sul on mingi oma idee, oma vaatenurk, ja mida veenvamaks sa selles saad, seda vähem õpetajad õiendavad su kallal. Üldiselt jätka oma joone ajamist.

Teiste kursusel osalenute pilte (lõpunäituselt) saate vaadata minu kodulehelt.

7 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *